•

Naša spojená škola je typ špeciálnej školy, ktoré vzdeláva a vychováva mládež so zdravotným znevýhodnením. Na našu školu prichádzajú žiaci najmä zo špeciálnych základných škôl zo Žilinského, ale i z Trenčianskeho kraja.

Organizačnými zložkami SŠI KNM sú: Odborné učilište a Praktická škola.

Cieľom SŠI je poskytnúť dievčatám a chlapcom čo najvyššie teoretické i odborné vedomosti, pracovné návyky a zručnosti vo zvolenom učebnom odbore, aby sa bez väčších problémov mohli zaradiť do pracovného pomeru ako i do spoločnosti a obstáť v nej.

Príprava všetkých učebných odborov v SŠI trvá tri roky. Úspešným vykonaním záverečnej skúšky učni získajú výučný list v danom odbore.

Odborné učilište zabezpečuje teoretické vyučovanie, ktoré prebieha dva dni v týždni a odborný výcvik má dobu trvania tri dni v týždni.

Teoretické vyučovanie sa uskutočňuje v hlavnej budove SŠI v triedach, odbornej učebni a počítačovej učebni. Vyučovanie zabezpečujú vysoko kvalifikovaní pedagógovia, so zameraním na špeciálnu pedagogiku. Teoretické vyučovanie sa delí na všeobecnovzdelávacie a odborné predmety.

Odborný výcvik prebieha vo vlastných dielňach SŠI, ale i mimo školy. V jednotlivých učebných odboroch vyučujú skúsení majstri odborného výcviku.

Výchova mimo vyučovania je zabezpečovaná vlastnými vychováteľkami v samostatnom oddelení Školského internátu pri SŠ IT v Kysuckom Novom Meste.

V školskom roku 2023/2024 máme v OU otvorených 9 tried, tri triedy v 1.ročníku, tri triedy  v 2.ročníku a tri v 3. ročníku,  do ktorých nastúpilo 63 žiakov z toho 23 dievčat.

Vyučovanie zabezpečujú 4 učitelia všeobecnovzdelávacích a odborných predmetov, 12 majstrov odbornej výchovy, 1 asistent učiteľa, 1 vychovávateľka a 2 pomocné vychovávateľky. Okrem toho pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu nám pomáha 1 sociálna pracovníčka a ďalších 7 prevádzkových zamestnancov.

Od 1.9.2009 bola zriadená  Praktická škola, ktorá je jedna z nových alternatívnych možností riešenia problému ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov so zdravotným znevýhodnením. Praktická škola nie je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list, ale záverečné vysvedčenie o absolvovaní Praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore. Vyučovanie zabezpečuje 1 učiteľka a 1 asistentka učiteľa. V školskom roku 2023/2024 máme v PŠ otvorenú jednu triedu so 4 žiakmi.

Od 1.1.2013 došlo k zmene názvu školy z Odborného učilišťa na Spojenú školu internátnu, Murgašova 580, Kysucké Nové Mesto.